Արմեն Մարտիրոսյան. «Այս բյուջեն մեր պետության առջև ծառացած ռազմավարական որևէ խնդիր չի լուծում»
Այս պահի դրությամբ չեմ կարող միանշանակ պատասխանել, թե խմբակցությունն ինչպես կքվեարկի 2010թ. պետական բյուջեի նախագծին, բայց ընդհանուր տրամադրությունները բացասական են։
-Սա մի բյուջե է, որը գնահատելու էլ ենթակա չէ։ Ցուցանիշներ են դրված, որոնք բավական հեռու են իրական կյանքից,-այսպես է գնահատել ՀՀ կառավարության ներկայացրած 2010թ. պետական բյուջեն ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը։ -Հաշվի առնելով, թե կենսապահովման նվազագույն զամբյուղն այժմ որքան է, և նվազագույն կամ միջին աշխատավարձը որքան է, կարող եմ ասել, որ ընդամենն իրական կյանքից դուրս ինչ-որ փաստաթուղթ է։
Պատգամավորի գնահատականով՝ եթե հարկեր-ՀՆԱ հարաբերությանն ենք նայում, որ դրված է լինելու բյուջեի ներսում, միանշանակ կարող ենք ասել, որ էլի տնտեսության օլիգարխիկ կառուցվածքն ամրապնդվելու է, հարկային բեռն ինչպես եղել, այնպես էլ մնալու է փոքր և միջին բիզնեսի վրա։
«Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահը զարմանք է հայտնել, թե ինչպե՞ս կարող է այս բյուջեն դրական լինել, երբ Պաշտպանության նախարարության բյուջեն կրճատում են, ոստիկանությանն՝ ավելացնում։
-Ի՞նչ է, ռեպրեսիվ մեխանիզմները պետք է անընդհատ մեր երկրում կատարելագործվե՞ն։ Փոխանակ բարեփոխումներ իրականացվեն, որոնց արդյունքում ազատ տնտեսական դաշտ կլինի, ընդամենն ուժային կառույցներից մեկի (որը ներքին խնդիրների հետ անմիջական առնչություն ունի) բյուջեն են ավելացնում, երբ պաշտպանության նախարարությանը, որն առավել կարևորագույն գործառույթ է իրականացնում արտաքին ուժերից պետության անվտանգությունը պաշտպանելու առումով, նվազեցնում են։
Ա. Մարտիրոսյանի հավաստմամբ՝ ոստիկանության գումարները որքան էլ բարձրացնեն, միևնույն է, հանցագործությունների մակարդակը մնում է բարձր, բացահայտումը՝ ցածր։
Ըստ Արմեն Մարտիրոսյանի՝ այս բյուջեն մեր պետության առջև ծառացած ռազմավարական որևէ խնդիր չի լուծում։
-Աբսուրդներն այն աստիճանի են հասնում, որ առողջապահությունը, կրթությունը գերակա ոլորտ են համարվում, սակայն նրանց բյուջեն կրճատվում է։ Ռադիոյում և հեռուստաընկերություններում քարոզչության համար գումարներն էլ են շատացել, այսինքն՝ չեղած աշխատանքն ավելի շատ ներկայացնեն իրենց խայտառակ դիվանագիտությունը գովազդելու համար,-ընդգծել է պատգամավորը։

Армен Мартиросян: «Этот бюджет не решает каких-либо стоящих перед нами стратегических проблем»
На данный момент я не могу однозначно ответить, как фракция проголосует за проект бюджета 2010-го года, но общие настроения отрицательные.
«Это бюджет, который и не подлежит оценке. Проставлены показатели, которые достаточно  далеки от реальной жизни, - так прокомментировал депутат парламентской фракции «Наследие» Армен Мартиросян представленный правительством проект госбюджета 2010-го года. - Принимая в расчет соотношение на данный момент размера минимальной потребительской корзины и размера минимальной или средней заработной платы, могу сказать, что он является документом, оторванным от реальной жизни».
По оценке депутата, если смотреть на соотношение налоги-ВВП, которое будет заложено в бюджет, то однозначно можно сказать, что олигархическая структура экономики снова укрепляется, налоговый груз как был, так и останется на малом и среднем бизнесе.
Председатель правления партии «Наследие» выразил недоумение тем, как этот бюджет может быть положительным, когда бюджет МО сокращают, а полиции - увеличивают.
«Что, в нашей стране постоянно должны укрепляться репрессивные механизмы? Вместо того, чтобы проводить реформы, в результате которых состоялось бы свободное экономическое поле, всего лишь увеличивают бюджет одной из силовых структур (которая имеет непосредственное отношение ко внутренним проблемам), а бюджет министерства обороны, которое выполняет более важную функцию в плане защиты государства от внешних сил, сокращается», - отметил депутат.
По заверению А.Мартиросяна, насколько бы не были увеличены расходы на полицию, все равно, уровень преступлений остается большим, а раскрываемость - низкой.
Согласно А.Мартиросяну,   этот бюджет не решает каких-либо стоящих перед нами стратегических проблем.
«Абсурд доходит до такой степени, что здравоохранение, образование считаются приоритетными сферами, но их бюджет сокращается. Суммы на пропаганду по радио и телевидению также увеличились, чтобы не имеющуюся работу представить для рекламы позорной дипломатии», - сказал депутат.