Վահե Հովհաննիսյանի առաջարկը բոլոր քաղաքական ուժերին
ԱԺ պատգամավոր Վահե Հովհաննիսյանն առաջարկում է Հայաստանի խորհրդարանական և արտախորհրդարանական բոլոր ուժերին հանդես գալ միասնական հայտարարությամբ հայաստանյան դեպքերի շուրջ տարածվող ապատեղեկատվության վերաբերյալ: Առաջարկում, մասնավորապես, ասվում է.
«Ռուսաստանյան քաղաքական շրջանակների, Դումայի պատգամավորների և ռուսական որոշ լրատվամիջոցների ակնհայտ ապատեղեկատվությունը, ուղղորդվող լրատվական հոսքերը և կեղծ օրակարգով հայաստանյան գործընթացների ընկալման միտումը խոր տարակուսանք են առաջացրել Հայաստանում և Ռուսաստանում բնակվող հայերի շրջանում: Հայաստանում այս պահին բոլորին հասկանալի է, որ մենք ներկա ենք իրապես խաղաղ, բարձր քաղաքացիական գիտակցությամբ պայքարի` կազմակերպված բացառապես ազնիվ, արդարության պահանջով շարժվող երիտասարդների կողմից: Մեր աչքի առաջ ձևավորվում է լուրջ քաղաքացիական հասարակություն, որի մասին միշտ երազել ենք, և որին հաղթել գործնականում հնարավոր չէ:
Ուրեմն, ի՞նչ է կատարվում ռուսական մեդիայում և քաղաքական որոշ շրջանակներում: Խնդիրը շատ պարզ է՝ Հայաստանից տարբեր խողովակներով մշտապես Մոսկվա է արտահանվում ապատեղեկատվություն, տեղեկատվություն այնպիսի շեշտադրումներով, որոնք այդ պահին ձեռնտու են իշխանություններին` ռուսական աջակցություն ստանալու նպատակով: Սա հին և փորձված ոճ է, որի ժամանակ ՀՀ քաղաքացիների ցանկացած արդար ու անկեղծ ընդվզում ներկայացվում է որպես ամերիկյան դավադրություն` հակառուսական պահանջներով: Մենք դրան ականատես ենք եղել ցանկացած կեղծված ընտրություններից հետո, մենք այդ պրոցեսին ականատես ենք եղել նաև համաժողովրդական շարժման հոկտեմբերյան խոշոր հանրահավաքների ժամանակ:
Սա անհանգստացնող միտում է և հենց առաջին հերթին կարող է վնասել հայ-ռուսական հարաբերություններին: Հարաբերություններ, որոնք իրականում շատ կարևոր են Հայաստանի համար, և, մեծ հաշվով, կապ չունեն այսօրվա իրադարձությունների հետ: Այս խնդիրը կարող է լուծվել միայն քաղաքական քայլերի միջոցով: Եվ Հայաստանի քաղաքական ուժերը` խորհրդարանական և արտախորհրդարանական, պետք է գործուն մասնակացություն ունենան` թույլ չտալու կեղծ օրակարգերի տարածումը: Ըստ այդմ` առաջարկում եմ, որ խնդրով մտահոգ քաղաքական ուժերն ընդունեն իրավիճակի վերաբերյալ նկարագրություն-մեկնաբանության շեշտադրումներով հայտարարություն` ուղղված ՌԴ Պետդումային և այնտեղ ներկայացված կուսակցություններին:
Նորից եմ կրկնում` անկախ քաղաքական հայացքներից` հայաստանյան քաղաքական ուժերը կարող են օբյեկտիվ փաստաթուղթ ընդունել: Սա առաջին հերթին մեր երկրի արժանապատվության հարցն է, մեր քաղաքացիական հասարակության պատիվը, որը փորձ է արվում նսեմացնել անհասկանալի հղումներով և կեղծ մեկնաբանություններով: Տեղին է հիշել, որ հայաստանյան մի շարք կուսակցություններ ունեն համագործակցության հուշագրեր և լավ հարաբերություններ ռուսաստանյան կուսակցությունների հետ: Եվ հիմա ճիշտ պահն է՝ օգտագործելու այդ խողովակները»:

Предложение Ваге Ованнисяна всем политическим партиям Армении
Депутат Национального собрания РА Ваге Ованнисян предлагает всем парламентским и внепарламентским силам выступить с совместным заявлением в связи с распространяемой вокруг событий в Армении дезинформацией. В предложении, в частности, говорится:
«Очевидная дезинформация политических кругов России, депутатов Госдумы и некоторых российских СМИ, направляемые информационные потоки и тенденция по восприятию процессов в Армении под псевдоповесткой вызвали глубокое недоумение в среде проживающих как в Армении, так и России армян. В Армении на данный момент всем понятно, что мы являемся свидетелями мирной борьбы с высоким гражданским сознанием, организованной исключительно честной, руководствующейся справедливыми требованиями молодежью. На наших глазах формируется серьезное гражданское общество, о котором мы всегда мечтали и победить которое практически невозможно.
Итак, что происходит в российских медиа и некоторых политических кругах? Проблема проста: из Армении по различным каналам в Москву постоянно экспортируется дезинформация с акцентами, которые на данный момент выгодны властям – с целью получения российской поддержки. Это старый проверенный метод, при котором любой справедливый и искренний протест граждан РА преподносится в качестве американского заговора с антироссийскими требованиями. Мы были очевидцами этого при всех сфальсифицированных выборах. С данным процессом мы столкнулись и во время крупных митингов общенародного движения в октябре прошлого года.
Это настораживающая тенденция, и в первую очередь может навредить как раз армяно-российским отношениям. Отношениям, которые в действительности для Армении очень важны и, по большому счету, не имеют никакого отношения к сегодняшним событиям. Эта проблема может быть решена лишь политическим путем. И армянские политические силы – парламентские и внепарламентские – должны принять действенное участие в недопущении распространения псевдоповесток. В данной связи предлагаю озабоченным этой проблемой политическим силам принять заявление относительно сложившейся ситуации с соответствующими акцентами в виде описания-комментария, адресованное Госдуме РФ и представленным в ней партиям.
Повторюсь, независимо от своих политических взглядов, политические силы Армении могут принять объективный документ. Это, в первую очередь, вопрос достоинства нашей страны, нашего гражданского общества, которое пытаются умалить непонятными ссылками и ложными комментариями. Уместно вспомнить, что ряд политических партий Армении имеет меморандумы о сотрудничестве с российскими партиями и находится с ними в хороших отношениях. И сейчас самый момент использовать эти каналы».