«Գազպրոմն» ու Իրանը քննարկում են Հայաստանին գազ մատակարարելու փոխանակման գործողությունները
«ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ՝ «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը հայտարարել է, որ ընկերությունն Իրանի հետ քննարկում է Հայաստանին գազ մատակարարելու փոխանակման գործողությունները։ Այս մասին Միլլերն ասել է Լյուքսեմբուրգում Վրաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Կախաբեր Կալաձեի հետ հանդիպումից հետո։
Ի պատասխան հարցին՝ Վրաստանի տարածքը որպես գազամատակարարման տարանցիկ ճանապարհ օգտագործելու հարցի շրջանակներում խոսե՞լ են արդյոք Իրանից Հայաստան գազամատակարարման թեմայով՝ Միլլերն ասել է.
«Այո, այդ թեման քննարկվել է, և մենք այս պահին իրանցի մեր գործընկերների հետ քննարկում ենք փոխանակման գործողությունների հարցը»։
Նշենք, որ «Գազպրոմն» ու Վրաստանը նախօրեին քննարկել են ռուսական գազը Վրաստանի տարանցիկ ճանապարհով անցկացնելու հարցը:

«Газпром» и Иран обсуждают вопросы обменных операций при поставках газа в Армению
«Газпром» и Иран прорабатывают вопросы обменных операций при поставках газа в Армению. Как сообщает ТАСС, об этом заявил глава «Газпрома» Алексей Миллер по итогам встречи с вице-премьером, министром энергетики и природных ресурсов Грузии Кахабером Каладзе, которая состоялась в Люксембурге.
«Да, тема затрагивалась, в настоящее время мы с нашими иранскими коллегами прорабатываем вопросы обменных операций», – сказал он, отвечая на вопрос, затрагивалась ли тема поставок газа в Армению из Ирана в ходе переговоров о транзите газа через территорию Грузии.
Как поясняет управление информации газового холдинга, «Газпром» и Грузия во вторник продолжили обсуждение вопросов транзита российского газа по территории Грузии и его коммерческих поставок в республику.