ԱՄՆ դեսպանության նոր հայտարարությունը սահմանադրական հանրաքվեի վերաբերյալ
ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպանությունը նոր հայտարարություն է տարածել դեկտեմբերի 6–ին հայաստանում տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեի վերաբերյալ, որում ասվում է.
«ԱՄՆ դեսպանությունը շարունակում է հետևել դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեի հետ կապված քվեների վերահաշվարկի ընթացքին: Ավելի վաղ մենք լուրջ մտահոգություն էինք հայտնել հանրաքվեի ընթացքում տեղ գտած խախտումների մասին, որոնց վերաբերյալ արժանահավատ հաղորդումներ էին հնչեցվում ոչ-կուսակցական դիտորդների ու Հայաստանի տարբեր քաղաքական կուսակցությունների կողմից: Մենք ողջունում ենք ՀՀ կառավարության պաշտոնյաների՝ մասնավորապես գլխավոր դատախազի և մարդու իրավունքների պաշտպանի հրապարակային հանձնառությունը՝ հնչեցված արժանահավատ հաղորդումներով լիարժեք քննություններ ապահովելու վերաբերյալ:
Մենք վերահաստատում ենք, որ խախտումների համար պատասխանատուների նկատմամբ քննություններն ու դատական կարգով հետապնդումները պետք է լինեն թափանցիկ ու հրապարակային, որպեսզի ՀՀ ժողովրդի մոտ լինի վստահություն ընտրական գործընթացի անաչառության վերաբերյալ: Լիարժեք ու թափանցիկ քննությունները և դրանց արդյունքների մասին հրապարակումները, նույնիսկ եթե այդ քննությունների արդյունքով քրեական գործեր չեն հարուցվում, կարող են օգնել Ընտրական հանձնաժողովին, Ազգային ժողովին և քաղաքացիական հասարակությանը վերհանել ընթացիկ ընտրական գործընթացների այն ոլորտները, որոնք բարելավման կարիք ունեն: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Միացյալ Նահանգները աշխարհով մեկ պայքարում է կոռուպցիայի դեմ, դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեի անաչառ անցկացմանն ուղղակիորեն միջամտած անձանց մասին հրապարակումներում տեղ գտած տեղեկությունները կարող են նաև կիրառվել ԱՄՆ դեսպանատան կողմից՝ դեսպանության ծրագրերում ու միջոցառումներում մասնակիցների ներգրավումը դիտարկելիս: Առաջիկայի հետ կապված՝ մենք վերահաստատում ենք մեր կոչը ՀՀ կառավարությանն ու խորհրդարանին ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաջարկներին համահունչ նոր ընտրական օրենսգիրք ընդունելու մասին և հորդորում ենք նոր օրենսդրական բարեփոխումներն իրականացնել համաձայն միջազգային ստանդարտների՝ մեծացնելու ընտրական գործընթացների անաչառությունը Հայաստանում»։

Новое заявление посольства США относительно конституционного референдума
Посольство США в Армении распространило новое заявление в связи с прошедшим в РА 6 декабря референдумом по конституционным изменениям. В нем отмечается:
«Посольство США продолжает следить за ходом пересчета голосов на референдуме 6 декабря. Ранее мы выразили серьезную обеспокоенность в связи с имевшими место нарушениями в ходе референдума, сообщения относительно которых поступали от беспартийных наблюдателей и политических сил страны. Мы приветствуем публично высказанные обязательства должностных лиц правительства Армении, в частности генпрокурора и омбудсмена, относительно обеспечения полноценного следствия по достоверным сообщениям о нарушениях.
Мы подтверждаем, что следствие и судебные разбирательства в отношении ответственных за нарушения должны быть прозрачными и публичными, чтобы у граждан Армении было доверие к объективности избирательных процессов. Полноценное и прозрачное следствие и публикации итогов расследований, даже если в результате не возбуждается уголовных дел, могут помочь ЦИК, НС и гражданскому обществу выявить те сферы текущих избирательных процессов, которые нуждаются в реформах. Учитывая то обстоятельство, что США по всему миру борются с коррупцией, информация о лицах, вмешавшихся в процесс голосования на референдуме, может быть использована и посольством США при рассмотрении состава участников организуемых посольством программ и мероприятий.
Мы подтверждаем также наш призыв к правительству и парламенту Армении принять новый Избирательный кодекс в соответствии с предложениями БДИПЧ/ОБСЕ и призываем провести законодательные реформы в соответствии с международными стандартами, повышая беспристрастность избирательных процессов в Армении».