Ստ.Մարգարյան. «Այս օրինագիծն էապես խանգարելու է բիզնեսի զարգացմանը»
ՀՀ ԱԺ այսօրվա արտահերթ նիստում քվեարկության է դրվել Հարկային օրենսգրքի նոր նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու մասին հարցը։
«Համախմբում» կուսակցության նախաձեռնող խմբի մեջ մտնող 4 պատգամավորների անունից Ստեփան Մարգարյանը հայտարարել է, որ այդ օրինագիծն անընդունելի են համարում։
Նա նաև հիշեցրել է, որ «Համախմբում» կուսակցության նախաձեռնող խումբն այս օրինագծի մասին երեկ հայտարարություն էր տարածել և ներկայացրել իր դիրքորոշումը։
–Այս օրինագիծն էապես խանգարելու է բիզնեսի զարգացմանը, ավելացնելու է ստվերայնությունը։ Եվ արատավոր է դրա գաղափարախոսությունը։ Մենք նաև անընդունելի ենք համարում նախ օրենքը ընդունելու, հետո քննարկելու գործելաոճը։ Մենք առաջարկում ենք հետաձգել հարցի քննարկումը,–նշել է Ստեփան Մարգարյանը։
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանն էլ նշել է, որ ՀՀԿ–ն Կառավարության հետ հստակ պայմանավորվածություն ունի՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունել նախագիծը և այսօրվանից արդեն խնդրահարույց հարցերի շուրջ սկսել քննարկումների շարք մինչև սեպտեմբեր։
Այնուհետև հարցը դրվել է քվեարկության և 68 կողմ, 21 դեմ, 18 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել առաջին ընթերցմամբ։

Степан Маргарян: «Этот законопроект серьезно помешает развитию бизнеса»
В ходе сегодняшнего внеочередного заседания Национального собрания РА на голосование в первом чтении был вынесен проект нового Налогового кодекса.
От имени 4 депутатов из числа членов инициативной группы партии «Консолидация» Степан Маргарян заявил о неприемлемости данного законопроекта.
Он отметил, что накануне было распространено заявление, в котором была представлена позиция партии «Консолидация» по данному вопросу.
«Этот законопроект серьезно помешает развитию бизнеса, повысит теневую составляющую. Порочна сама её идеология. Мы считаем неприемлемым также стиль принятия и обсуждения проекта этого закона. Мы предлагаем отсрочить обсуждение вопроса», – отметил Степан Маргарян.
Председатель Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Вардан Айвазян, в свою очередь, отметил, что у РПА имеется четкая договоренность с правительством о принятии законопроекта в первом чтении и начале с сегодняшнего дня обсуждений по спорным вопросам – до сентября.
В ходе голосования проект закона был принят в первом чтении 68 голосами «за», 21 – «против». Еще 18 парламентариев при голосовании воздержались.