ԱԱԾ. Ահաբեկիչներն իրենց տրամադրության տակ մեծ քանակի զենք ու ռազմամթերք ունեն
Հուլիսի 17-ի՝ լույս 18-ի գիշերը տևական բանակցությունների և իրականացված հատուկ միջոցառումների արդյունքում հաջողվել է ազատ արձակել ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքում զենքի սպառնալիքով պատանդ պահվող ոստիկանության մեկ ծառայողի, ինչպես նաև մեկ քաղաքացիական անձի՝ շտապօգնության մեքենայի վարորդին։
Այդուհանդերձ, զինված խումբը հրաժարվում է ազատ արձակել բռնությամբ պահվող այլ անձանց, այդ թվում՝ ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, վայր դնել զենքերը և հանձնվել իշխանություններին:
Կատարված հարձակման հետևանքով ապօրինի ազատազրկված անձանց կյանքը և առողջությունը շարունակում է վտանգված մնալ: Արդեն իսկ մի քանի հանցանք կատարած և իրենց տրամադրության տակ մեծ քանակի զենք ու ռազմամթերք ունեցող ահաբեկիչներն ակնհայտ և անմիջական վտանգ են ներկայացնում ոչ միայն պատանդների, այլև հանրության համար:
ՀՀ իրավապահ մարմինները ձեռնարկում են հնարավոր և հասանելի բոլոր միջոցները իրավիճակին խաղաղ հանգուցալուծում տալու համար, սակայն ստեղծված պայմաններում դա կարող է բավարար չլինել: Ուստի մեկ անգամ ևս հորդորում ենք զինված խմբի անդամներին ձեռնպահ մնալ նոր զոհերի և այլ ծանր հետևանքների հանգեցնող հանցավոր գործողություններից և դադարեցնել զինված դիմադրությունը: Դրա համար դեռ կա ժամանակ և հնարավորություն:

Террористы имеют при себе большое количество оружия и боеприпасов – СНБ Армении
В ночь на 18 июля в результате длительных переговоров и предпринятых специальных мер удалось освободить одного сотрудника полиции и одного гражданского – водителя кареты «скорой помощи».
Тем не менее, вооруженная группа отказывается освобождать других удерживаемых насильно лиц, в том числе, высокопоставленных полицейских чиновников, а также сложить оружие и сдаться властям.
Жизнь и здоровье людей, незаконно удерживаемых в результате нападения, остается под угрозой. Террористы, уже совершившие несколько преступлений и имеющие при себе большое количество оружия и боеприпасов, представляют очевидную и непосредственную угрозу не только для заложников, но и для общества.
Правоохранительные органы предпринимают все возможные и доступные меры для мирного разрешения проблемы, однако в создавшихся условиях этого может быть недостаточно. Поэтому в очередной раз призываем членов вооруженной группы воздержаться от преступных действий, которые могут привести к новым жертвам и иным тяжелым последствиям, и прекратить вооруженное сопротивление. Для этого еще есть время и возможность.