Արծվիկ Մինասյան. «Այս նախագիծը չի կարող քաղաքական ենթատեքստ չունենալ»
Այս քառօրյայի ընթացքում կառավարությունն Ազգային ժողով էր ներկայացրել օրենսդրական փաթեթ, որով առաջարկում էր ավելացնել տեղական հարկերը։ Սակայն կառավարության ներկայացրած այս փաթեթը բուռն քննարկումների տեղիք տվեց ոչ միայն ընդդիմադիր, այլև կոալիցիան ներկայացնող քաղաքական ուժերի կողմից։
Առաջարկվում է 10 հարկատեսակ, որոնցից երկուսը՝ հողահարկն ու գույքահարկը, գործում են որպես համայնքներին տրված պետության լիազորություններ։ Նախագծով առաջարկվում է, որ դրանք դառնան համայնքի պարտադիր լիազորություն, և բացի դրանցից ավելացվում է 8 հարկատեսակ, որոնք, ԱԺ ֆինանսավարկային  և բյուջետային մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արծվիկ Մինասյանի խոսքերով, միայն անվանումներով է, որ այս նախագծով  ներկայացվում են։ Նա նշել է, որ ՀՅԴ առարկությունները բխում էին հետևյալ հիմնական ուղղություններից՝ առաջին հիմնավորումը՝ տնտեսական, երկրորդը՝ սոցիալական դրդապատճառ և հետևանքներ, երրորդը՝ տարածքային համաչափ զարգացման համատեքստում ազգաբնակչության տիրապետող ռեսուրսների ճիշտ օգտագործում և վերջապես քաղաքական ուղղվածություն։
-Մեր խորին համոզմամբ՝ այն տեսքով, ինչ տեսքով, որ ներկայացված է այս նախագիծը, չի կարող քաղաքական ենթատեքստ չունենալ։ Համենայնդեպս, այն, ինչ մակերեսային ձևով ներկայացվում է, սրա հիմքում արդարացված կլինեն մեր հիմնավորումները, որ հարկային այս քաղաքականությունը բերելու է սեփականության նոր վերաբաշխման հնարավորության ընձեռմանը, մյուս կողմից ուժեղացնում է անբարեխիղճ համայնքի ղեկավարների դիրքերը, թուլացնում բարեխիղճներին և այլն,- ասել է Արծվիկ Մինասյանը։
Նա նշել է, որ նախագիծը նաև իրավական առումով չի դիմանում որևէ քննադատության։ Նրա կարծիքով կառավարությունն այս նախագծով իր հերթական չմշակված և խոր վերլուծության չենթարկված քայլն է կատարում։ ՀՅԴ-ն պահանջում է, որ առաջիկայում փաթեթը հայեցակարգի մակարդակով լուրջ քննարկման առարկա դառնա։
Որպես օրինակ՝ Արծվիկ Մինասյանը նշել է «վաճառքի հարկ» հասկացությունը, որի բացատրությունը չկա։ Անավարտ շինարարության կամ ոչ պատշաճ պահպանված անշարժ գույքի հարկը չպետք է հարկման մակարդակով իրականացվի, քանի որ գործունեություն չկա, սակայն գումար է գանձվում։ Գյուղատնտեսական նշանակության անմշակ հողերի հարկը ևս տարօրինակ է Ա. Մինասյանի համար, քանի որ հասկանալի է, որ մեծահարուստներն իրենց հողերի մշակման խնդիր չունեն։ Ինչ վերաբերում է հանրային տարածքների զբաղեցման հարկին, Ա. Մինասյանը նշել է, որ երբ բացատրությունը չկա, չի կարելի մեղադրել, եթե այդ հարկատեսակը կապակցվի քաղաքական ենթատեքստի հետ։ Նրա կարծիքով մասնավորապես վերջին հարկը կարող է գանձվել ժողովներ, հանրահավաքներ անկացնելու դեպքում, և այնքան բարձր կարող է լինել, որ տանի քաղաքացիների կողմից իրենց ՍԴ իրավունքի չիրականացմանը։
-Նման ենթադրությունների համար հիմք կա։ Պատահական չէ՝ թեև Ազգային ժողովի հորդորը կառավարությունն ընդունեց, և քննարկումները 15 օրով հետաձգեց, բայց ես կարծում եմ, որ 15 օրն էլ բավական քիչ է, և այս փաթեթն ամբողջությամբ վերակառուցման անհրաժեշտություն ունի,- ընդգծել է Արծվիկ Մինասյանը։

Арцвик Минасян: «Этот проект не может не иметь политического подтекста»
В течение этой четырехдневки правительство направило в Национальное собрание законодательный пакет, по которому предлагалось добавить местные налоги. Однако этот пакет, представленный правительством, стал предметом обсуждений не только среди оппозиционных сил, но и политических сил, представляющих правящую коалицию.
Предлагается 10 видов налогов, из коих два - налог на землю и налог с имущества, действуют как полномочия, данные государством общинам. По проекту предлагается, чтобы они стали обязательным полномочием и помимо этого прибавляется 8 видов налогов, которые, по словам заместителя председателя постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Арцвика Минасяна, лишь названиями представлены в проекте. Он отметил, что возражения АРФД вытекают из следующих основных направлений: первое обоснование, экономическое, второе, социальный мотив и последствия, третье, правильное использование ресурсов, которым владеет население в контексте равномерного территориального развития и, наконец, политическая направленность.
«По нашему глубокому убеждению, в том виде, в котором представлен этот законопроект, не может не иметь политического подтекста. Во всяком случае, то, что представляется поверхностно, в его основе были бы оправданными наши обоснования, что эта налоговая политика приведет к предоставлению возможности нового перераспределения  собственности, с другой стороны укрепляет позиции недобросовестных руководителей общин, ослабляет позиции добросовестных  и т.д.», - сказал Арцвик Минасян.
Он отметил, что проект также в правовом плане не выдерживает какой-либо критики. По его мнению, правительство этим проектом осуществляет свой очередной не разработанный шаг, не подвергший глубокому анализу. АРФД требует, чтобы в ближайшее время пакет стал бы предметом серьезного обсуждения на уровне концепции.
В качестве примера Арцвик Минасян отметил понятие «налог на продажу», объяснения которому нет. Налог на незавершенное строительство или на не содержащее на должном уровне недвижимое имущество не должно осуществляться на уровне налогообложения, поскольку нет деятельности, однако взимается налог.  Для А.Минасяна странен также налог на необработанные земли сельскохозяйственного значения, поскольку понятно, что состоятельные люди не имеют проблем с обработкой своих земель. Что касается налога на занимаемые общественные территории, то А.Минасян отметил, что когда нет объяснений, нельзя обвинять в том, что этот вид налога увязывается с политическим подтекстом. По его мнению,  в частности, последний налог может взиматься в случае проведения собраний, митингов и может быть настолько большим, что может привести к не выполнению своих прав, предоставленных со стороны  Конституции.
«Для подобных предположений есть основания. Не случайно, что хотя и увещевание Национального собрания правительство приняло и обсуждения отложило на 15 дней, но, думаю, что  15 дней недостаточны и этот пакет полностью нуждается в переработке, - отметил Арцвик Минасян.