«ՀՀ վարչապետը, նայելով արցախցիների աչքերի մեջ, պետք է հայտարարի, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում». Դավիթ Շահնազարյան
Օգոստոսի 3-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ Սևանից ուղերձով էր հանդես եկել ու հայտարարել, որ օգոստոսի 5-ին` ժամը 19:00-ին, ելույթ է ունենալու Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում:
«Ինչպես տեղյակ եք, օգոստոսի 6-ին Ստեփանակերտում տեղի է ունենալու շատ կարևոր մի իրադարձություն՝ Համահայկական խաղերի բացումը: Եվ այդ առիթով Ստեփանակերտում հավաքվելու են հայության բոլոր մասերի ներկայացուցիչները, և ես կարծում եմ, որ սա շատ լավ առիթ է մի փոքր ընդլայնելու օրվա օրակարգը և խոսելու մեր համազգային մարտահրավերների մասին, մեր համազգային միասնության այս բացառիկ ժամի և նրա ստեղծած հնարավորությունների մասին և այդ հնարավորությունները արդյունավետ օգտագործելու մասին: Եվ ահա այս կապակցությամբ մտադիր եմ օգոստոսի 5-ին, ժամը 19:00-ին ելույթ ունենալ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում, և սիրով հրավիրում եմ բոլորիդ, քանի որ կարծում եմ՝ այդ օրը տեղի է ունենալու շատ կարևոր խոսակցություն:
Առանձնահատուկ սիրով եմ հրավիրում մեր Արցախի բոլոր հայրենակիցներին, որովհետև նման ֆորմատով նրանց առաջ ելույթ ունենալու առիթ չեմ ունեցել, և այդ օրը նրանց աչքերի մեջ ուղիղ նայելով՝ կլինի շատ կարևոր խոսակցություն մեր համազգային օրակարգի, մեր այսօրվա իրավիճակի և վաղվա անելիքների մասին»,-մասնավորապես ասել էր նա:
168.am-ը այս հայտարարության, վարչապետի` արցախցիներին ուղղվելիք մեսիջների ու արցախյան ներքաղաքական լարվածության վրա հայաստանյան հետք լինելու հարցերի վերաբերյալ զրուցեց քաղաքագետ, արտակարգ և լիազոր դեսպան, 1992-95թթ. ՀՀ նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Դավիթ Շահնազարյանի հետ:
«Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ օգոստոսի 5-ին ելույթ է ունենալու Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում: Դա անհարգալից վերաբերմունք է Արցախի իշխանությունների հանդեպ: Ճիշտ կլիներ, որ նա հայտարարեր, որ իրեն հրավիրել են ելույթ ունենալ: Հանրահավաք կարող են կազմակերպել միայն արցախցիները: Իհարկե, վստահ եմ, որ հրավերը կա. ուղղակի վարչապետը չի նշում այդ մասին` այդպիսով ցույց տալով, որ դա իր հանրահավաքն է»,-ասաց Դավիթ Շահնազարյանը:
Նա նաև նշեց, որ բանը հասել է նրան, որ իշխանությունների ամենամոլեռանդ պաշտպան լրատվամիջոցներից մեկը նյութ է հրապարակել, որի վերնագիրն է` «Հանրահավաքում ելույթ կունենա նաև Բակո Սահակյանը». այդ «նաև»-ը Փաշինյանի ելույթին պիտի վերաբերի։
Արցախյան սպասվելիք ելույթի ուղերձների վերաբերյալ Դավիթ Շահնազարյանի խոսքով` Փաշինյանն ասել է, որ շատ կարևոր բաներ պետք է ասի` Արցախի հետ կապված, Հայաստան-Արցախ հարաբերությունների մասին:
«Կարծում եմ` մի քանի կարևոր դրույթներ կան, որոնց վերաբերյալ, եթե նա չխոսի, դա կնշանակի, որ վարչապետը շարունակում է իր քաղաքականությունը ԼՂ հակամարտության բանակցային գործընթացում, որն, ըստ էության, ներկայիս իշխանությունների կողմից տապալված է»,-նկատում է Շահնազարյանը և հավելում, որ առաջին դրույթը, որի մասին Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հայտարարի Արցախում, այն է, որ իրենք խնդիր են դրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում վերականգնել նախկին օրակարգը:
«Խոսքը վերաբերում է Վիեննա, Սանկտ-Պետերբուրգ, Ժնև օրակարգին, որը կապված էր բացառապես շփման գծի երկայնքով հրադադարի ռեժիմն ապահովող միջոցառումների հետ: Երկրորդ. Փաշինյանը պետք է հայտարարի, որ պահանջելու են, որ եռանախագահողները, ինչպես նախկինում եղել է, պարբերաբար հայտարարեն, որ կարգավորման հիմքը միջազգային իրավունքի՝ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի 3 սկզբունքներն են։ Հիշեցնեմ՝ ժողովուրդների ինքնորոշում, ուժի կիրառման և ուժի սպառնալիքի բացառում և տարածքային ամբողջականություն հայտնի սկզբունքները»,-ասաց Շահնազարյանը:
Եվ ամենակարևորը, ըստ Դավիթ Շահնազարյանի, ՀՀ վարչապետը, նայելով արցախցիների աչքերի մեջ, ինչպես ինքն է ասում, պետք է հայտարարի, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, ինչը բազմիցս հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:
Հաշվի առնելով այն, որ Արցախում տեղի են ունենում հայտնի գործընթացներ, որոնք սպառնում են Արցախի ներքաղաքական կայունությանը, ճիշտ կլինի, որ վարչապետը դատապարտի նմանօրինակ գործընթացները և հայտարարի, որ բոլոր այն գործողությունները, որոնք միտված են հասնելու Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի պաշտոնանկությանը, որևէ հավանության չեն արժանանում Հայաստանի իշխանությունների կողմից, և որ ինքը խստորեն դատապարտում է բոլոր նման զարգացումները:
«Եթե վերը նշված դրույթներից որևէ մեկը օգոստոսի 5-ի իր ելույթում չհայտարարի, դա կնշանակի, որ Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են իրենց նախկին քաղաքականությունը թե բանակցային գործընթացում, թե Արցախի իշխանությունների հանդեպ, և իրենք էլ, մեղմ ասած, դեմ չեն Արցախում ներքաղաքական ապակայունացմանը և նույնիսկ ուղղորդում են այդ ծրագրերը»,-եզրափակեց Դավիթ Շահնազարյանը:

Давид Шахназарян: Премьер-министр Армении Никол Пашинян, глядя в глаза арцахцам, должен объявить, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана
Давид Шахназарян: Премьер-министр Армении Никол Пашинян, глядя в глаза арцахцам,  должен объявить, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана
3 августа, премьер-министр Армении с озера Севан во время прямого эфира на своей странице в Facebook заявил, что 5 августа в 19:00 выступит на площади Верацнунд (Возрождения) в Степанакерте.
«Как вам известно, 6 августа в Степанакерте состоится очень важное событие — церемония открытия Всеармянских игр. В связи с этим в Степанакерте соберутся представители всего армянства, и я считаю, это очень хороший повод для того, чтобы немного расширить повестку дня и поговорить о наших национальных вызовах, об этом исключительном часе нашего национального единства, о созданных им возможностях и правильном, эффективном использовании этих возможностей. И в связи с этим я намерен 5 августа в 19։00 выступить на площади Верацнунд (Возрождения) в Степанакерте, и всех вас с любовью приглашаю туда, так как считаю, что это будет действительно очень важный разговор.
С особой любовью приглашаю всех наших соотечественников из Арцаха, поскольку до сих пор не имел повода выступать перед ними в таком формате. В этот день, глядя им прямо в глаза, я проведу с ними очень важный разговор о нашей национальной повестке, нашей сегодняшней ситуации и завтрашних планах»,–в частности, говорил Пашинян.
Насчёт данного заявления премьер-министра о мессиджах, направленных арцахцам и вопросах армянского следа на арцахскую внутриполитическую напряжённость, 168.am провел беседу с политологом, послом по особым поручениям, чрезвычайным и полномочным послом РА 1992-1995 гг., бывшим директором Службы национальной безопасности Давидом Шахназаряном.
«Никол Пашинян объявил, что 5 августа выступит на площади Верацнунд (Возрождения) в Степанакерте. Это неуважительное отношение к властям Арцаха. Было бы правильно, если он бы заявил, что его пригласили для выступления. Только арцахцы могут организовать данное собрание. Конечно, уверен, что есть приглашение, просто премьер об этом не отмечает, таким образом показывая, что это его собрание»,-сказал Давид Шахназарян.
Шахназарян также отметил, что все дошло до того, что одно из СМИ – ярый защитник властей опубликовал статью под названием «На собрании выступит также президент Арцаха». Это «также» должно касаться выступления Пашиняна.
Относительно ожидаемых арцахских обращений, по словам Шахназаряна, Пашинян сказал, что должен сказать об очень важном касательно Арцаха – об отношениях Армения – Арцах.
«Полагаю, что есть несколько важных положений о которых если он не заговорит, это будет означать, что премьер-министр продолжает политику в переговорном процессе Нагорно-карабахского конфликта, что, по существу, со стороны нынешней власти провалена»,-замечает Шахназарян и дополняет, что первое положение о котором Пашинян должен объявить в Арцахе это то, что они поставили цель в формате Минской группы ОБСЕ восстановить прежнюю повестку.
Речь идёт о повестке Вены, Санкт-Петербурга, Женевы связанное исключительно с мероприятиями по обеспечению режима перемирия по протяженности передовой линии. Во-вторых, Пашинян должен заявить, что потребуют, чтобы сопредседатели, как раньше, периодически объявляли, что основой регулирования выступают 3 международных принципа Хельсинкского заключительного акта. Напомню, знаменитые принципы– самоопределения народов, неприменения силы и угрозы силой, территориальной целостности,- сказал Шахназарян.
И, самое важное, по Шахназаряну, премьер-министр Армении, глядя в глаза арцахцам, как он говорил, должен объявить, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана, что неоднократно заявлял Серж Саргсян.
Принимая во внимание то, что в Арцахе происходят известные процессы, которые грозят внутриполитической стабильности Арцаха, правильно будет, чтобы премьер осудил подобные процессы и объявил, что все те действия, которые направлены на отрешение от должности Бако Саакяна, не получат какого-либо одобрения со стороны властей Армении, и что он строго осуждает подобные развития.
«Если какое-либо одно из вышеперечисленных положений не будет объявлено премьер-министром в своей речи 5 августа – это будет означать, что власти Армении продолжают свою прежнюю политику как в переговорном процессе, так и в отношении властей Арцаха, и они, мягко говоря, не против внутриполитической дестабилизации Арцаха и даже направляют эти планы»,–заключил Шахназарян.