Էդգար Առաքելյանը մանդատից հրաժարվել է «պատժիչ» գործողությունների շրջանակում՝ Փաշինյանին Ամուլսարի հարցում հակադրվելու համար․ «Հրապարակ»
««Իմ քայլի» պատգամավոր Էդգար Առաքելյանի հրաժարվելը մանդատից ոմանք բացատրեցին թիմի հետ ունեցած տարաձայնություններով և պատգամավորի սկզբունքային դիրքորոշմամբ, սակայն մեր աղբյուրները հայտնում են, որ իրականում դա տեղի է ունեցել «պատժիչ» գործողությունների շրջանակներում՝ Նիկոլ Փաշինյանին հակադրվելու համար։
Մանդատից հրաժարվելու հայտարարությունից առաջ Առաքելյանին, ով օրեր առաջ Ամուլսարի հարցով դեմ էր արտահայտվել իշխանական տեսակետին, տեսել են ԱԺ բուֆետում Ռուբեն Ռուբինյանի հետ բարձրաձայն վիճելիս, ինչ-որ բաներում արդարանալիս։ Իսկ Ռուբինյանը փաշինյանական թևի ամենակարկառուն ներկայացուցիչն է՝ նրա աջ թևը խմբակցությունում։
Մեր աղբյուրների վկայությամբ, նախօրեին խմբակցությունում կոշտ խոսակցություն է ընթացել։ Բոլորին զգուշացրել են, որ սեփական կարծիք հայտնել կարող են, քանի դեռ խմբակցության ամփոփ որոշումը չկա, իսկ երբ վերջնական որոշում է կայացվում, մեկ մարդու նման պետք է կողմ քվեարկեն և կողմ արտահայտվեն։ Նիկոլ Փաշինյանը խիստ զայրացել է խմբակցության ղեկավարի վրա, նրան մեղադրել թուլության, իրավիճակին չտիրապետելու մեջ։ Անգամ ասել է, որ եթե այսպես շարունակվի, ԱԺ-ն կցրեմ։ Ապա, ըստ ամենայնի, որոշել են կոնկրետ մարդկանց էլ պատժել, որ բոլորի աչքը վախենա, և նման ընդվզումներ առաջիկայում չլինեն։ Մի քանի հոգի էլ կան «սև ցուցակում», օրինակ՝ Սոֆյա Հովսեփյանը, Միքայել Զոլյանը և այլք։ Թեև հնարավոր է, որ նրանց դեպքում սահմանափակվեն «դեղին քարտ» ցույց տալով»,-գրում է թերթը:

Эдгар Аракелян отказался от мандата в рамках «карательных» действий за противостояние Пашиняну – «Грапарак»
Газета «Грапарак» пишет, что некоторые обусловили отказ депутата от фракции «Мой шаг» Эдгара Аракеляна от мандата разногласиями с командой и принципиальной позицией депутата. Однако, как передают источники издания, в действительности это произошло в рамках «карательных» действий за противостояние Николу Пашиняну.
«За несколько дней до заявления об отказе от депутатского мандата Аракелян выразился по вопросу Амулсара против позиции властей, его видели в буфете парламента во время громкого спора с Рубеном Рубиняном, когда он пытался оправдаться в чем-то. А Рубинян – самый яркий представитель пашиняновского крыла, его правая рука во фракции.
Как передают наши источники, накануне во фракции состоялся жесткий разговор. Всех предупредили, что они могут выражать собственное мнение, пока нет итогового решения фракции, а когда принимается окончательное решение, должны как один голосовать и высказаться «за».
Никол Пашинян был очень рассержен на руководителя фракции, обвинил ее в слабости и в том, что не владеет ситуацией. Сказал даже, что если так продолжится, распустит Национальное собрание. Затем, судя по всему, было решено наказать также конкретных людей, чтобы преподать всем урок и пресечь подобную волну сопротивления в будущем. В «черном списке» есть еще несколько человек, например, Софья Овсепян, Микаел Золян, и другие. Хотя возможно, что в их случае ограничатся тем, что просто покажут «желтую карточку»», – пишет газета.