Ո՞րն է Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման հետաձգման պատճառը․ «Փաստ»
«Օրերս հայտնի դարձավ, որ Ստամբուլյան կոնվենցիան այս տարի չի քննարկվի խորհրդարանում և առայժմ կանցնի փոր­ձագիտական և մասնագիտական շրջանակների խոր ուսումնասիրություն: Այս առումով «Փաստ» թերթին ուշագրավ ման­րամասներ են հայտնի դարձել:
Ըստ կառավարամերձ աղբյուրի, Նիկոլ Փաշինյանն այս հարցի հետ կապված փակ հանդիպում է անցկացրել, որին մասնակցել են իշխա­նության վերնախավը, «Իմ քայլը» խմբակ­ցության առանցքային դեմքերը, ՍԴ դատա­վոր Վահե Գրիգորյանը, ինչպես նաև ՀՀ-ում գործող քաղհասարակության սեկտորի մի քանի ներկայացուցիչներ:
Ըստ նույն աղբյուրի, Փաշինյանն ասել է, որ Ստամբուլյան կոնվենցիան դեռևս անիմաստ է դարձնել առաջնային օրակարգ, քանի դեռ չի հստակեցվել ՍԴ ընդհանուր վիճակը: Փաշինյանը բացատրել է, որ այն հնարա­վոր է վիճարկվի ՍԴ-ում, և իրենք կանգնեն փաստի առաջ:
Փաստացի, բացի ընդհա­նուր բուռն դժգոհություններից, նաև սա է եղել պատճառը, որ կոնվենցիայի շուրջ քննարկումները ժամանակավորապես առ­կախվել են»,-գրում է թերթը:

Никол Пашинян провел закрытую встречу по вопросу Стамбульской конвенции – «Паст»
На днях стало известно о том, что Стамбульская конвенция в этом году не будет обсуждаться в парламенте и направлена для глубокого изучения экспертным и профессиональным кругам, пишет газета «Паст». Изданию в данном контексте стали довольно примечательные подробности.
«Как передает близкий к правительству источник, Никол Пашинян провел по этому вопросу закрытую встречу, в которой участвовали представители высшего эшелона власти, ключевые фигуры блока «Мой шаг», судья Конституционного суда Ваге Григорян, а также несколько представителей гражданского общества Армении.
Согласно тому же источнику, Пашинян сказал, что вопрос Стамбульской конвенции пока не может стать первоочередной повесткой, поскольку общая ситуация вокруг Конституционного суда все еще неясна. Пашинян объяснил, что документ может быть обжалован в Конституционном суде, что поставит их перед фактом.
Фактически, кроме всеобщего бурного недовольства, причиной временной приостановки обсуждений вокруг Стамбульской конвенции стало также это», – пишет газета.