Ծրագրվում է նոր ինքնաթիռ գնել Հայաստանի վարչապետի համար
Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմը դիտարկում է նոր ինքնաթիռի ձեռքբերման հնարավորությունը կառավարության ղեկավարին սպասարկելու համար։ Այս մասին խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, 2020 թվականի պետբյուջեի նախնական քննարկումների ժամանակ, հոկտեմբերի 30-ին ասաց Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանի հարցերին, որը քննադատեց Նիկոլ Փաշինյանի թանկարժեք այցելությունն ԱՄՆ։
Աղաջանյանի խոսքով՝ ինքնաթիռը, որը սպասարկում է վարչապետին, տեխնիկապես չի կարող հատել օվկիանոսը (դա նույն ինքնաթիռն է, որը սպասարկել է նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանին- խմբ.)։
«Ես այդ հարցը քննարկել եմ Հայաստանի վարչապետի խորհրդական Հակոբ Չախարյանի հետ, որն օդաչու է։ Նախ, Չախարյանի խոսքով՝ դա մեզ վրա միլիոնավոր դոլարներ կնստի։ Մենք նաեւ խնդիր ունենք՝ կապված այն բանի հետ, որ մեր օդաչուները տրանսատլանտյան չվերթներ կատարելու արտոնագիր չունեն։ Բայց մենք դիտարկում ենք նոր ինքնաթիռ գնելու հնարավորությունը»,-բացատրել է Աղաջանյանը։
Նա միաժամանակ նշել է, որ հարցն առայժմ գտնվում է քննարկումների փուլում, բայց նկատել է, որ գործող ինքնաթիռը վաղուց արդեն բավական հին է եւ չի համապատասխանում որոշ ստանդարտների։

Премьер-министру Армении планируют купить новый самолет
Аппарат премьер-министра Армении рассматривает возможность приобретения нового самолета для обслуживания главы кабмина. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время предварительного обсуждения проекта госбюджета на 2020 год заявил 30 октября руководитель аппарата премьер-министра Армении Эдуард Агаджанян, отвечая на вопросы депутата от партии «Светлая Армения» Ани Самсонян, которая раскритиковала недавнюю дорогостоящую поездку Никола Пашиняна в США.
По словам Агаджаняна, самолет, обслуживающий премьер-министра, технически не может пересечь океан.
«Я обсуждал этот вопрос с советником премьер-министра Армении Акопом Чахаряном, который является пилотом. Прежде всего, по словам Чахаряна, это обойдется нам в миллионы долларов. У нас также есть проблема с тем, что наши пилоты не имеют лицензии на осуществление трансатлантических рейсов. Но мы рассматриваем возможность покупки нового самолета», – пояснил Агаджанян.
Одновременно он отметил, что вопрос пока еще находится на стадии обсуждений, однако заметил, что действующий самолет уже довольно старый и не соответствует некоторым стандартам.
Заметим, что в наступающем году финансирование аппарата премьер-министра увеличится на 4 млрд. драмов.