Շոյգուի այցի ստվերային կողմը. «168 ժամ»
«Բաքվում մեկնարկել է ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների կոմիտեի նիստը, և, ինչպես հայտնի է, դրանից մեկ օր առաջ կարճատև այցով Երևան ժամանեց ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն: Իրականում ինչո՞ւ է Շոյգուն եկել Երևան, և ի՞նչ է կատարվել այստեղ:
Բանն այն է, որ ժամանակին՝ դեռևս ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի օրոք, ռուսական կողմի հետ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ Երևանում և Բաքվում ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների նիստեր չեն անցկացվի, որ կողմերը հանգիստ մասնակցեն ու որևէ կաշկանդվածություն չունենան այդ նիստերին մասնակցելու:
Եվ այդ պայմանավորվածությունը մշտապես պահպանվել է, երբեք ոչ Բաքվում, և ոչ էլ Երևանում ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների կոմիտեի նիստ տեղի չի ունեցել: Փաստորեն, այս անգամ ՀՀ իշխանություններին չի հաջողվել պահել այդ պայմանավորվածությունը, և նախարարների նիստը նշանակված է եղել Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում:
Ակնհայտ էր, որ նման պարագայում հայկական կողմն այդ նիստին չէր մասնակցելու, և որպեսզի մեղմի հայկական կողմի՝ չմասնակցելու հարցը, այդ նիստից մեկ օր շուտ եկել է Երևան, և ապա այստեղից մեկնել Բաքու»,-գրում է թերթը։

Что кроется за визитом Шойгу в Ереван? – «168 жам»
«В Баку началось заседание Совета министров обороны стран СНГ, и, как известно, накануне этого заседания министр обороны России Сергей Шойгу прибыл в Ереван с коротким визитом. Почему на самом деле Шойгу приехал в Ереван, и что здесь произошло?
Дело в том, что в свое время, еще при третьем президенте Армении Серже Саргсяне была достигнута договоренность с российской стороной, что заседания Совета министров обороны стран СНГ не будут проводиться в Ереване и Баку, чтобы стороны могли спокойно участвовать и не иметь никаких ограничений для участия в этих заседаниях.
Эта договоренность всегда соблюдалась, и никогда ни в Баку, но в Ереване не проводились заседания Совета министров обороны стран СНГ.
Фактически, на этот раз властям Армении не удалось сохранить эту договоренность, и встреча министров была запланирована в столице Азербайджана Баку.
Было очевидно, что при таком раскладе армянская сторона не будет участвовать в заседании, и дабы смягчить неучастие армянской стороны, министр обороны РФ за день до заседания прибыл в Ереван, а затем отсюда уехал в Баку», – пишет газета.