Ոչ թե վերջնական համաձայնագիր, այլ՝ ուղղակի հուշագիր
Ադրբեջանական լրատվական գործակալությունները հաղորդագրություն էին տարածել, թե Թեհրանում Իրանի ճանապարհների և կոմունիկացիաների նախարարը և  Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարարը ստորագրել են Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման վերջնական համաձայնագիրը։
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության լրատվական վարչության ղեկավար Սուսաննա Տոնոյանից տեղեկացանք, որ Իրան-Հայաստան երկաթուղու վերաբերյալ ընդամեը հուշագիր է ստորագրվել։
-Հուշագիրը նախաստորագրվել է Երևանում, երբ Իրանի հեռահաղորդակցության նախարարն էր Հայաստանում։ Իրանի և Հայաստանի նախագահների հանդիպման ժամանակ ստորագրվել է այդ հուշագիրը,- ասել է Ս. Տոնոյանը։

Не окончательное соглашение, а меморандум
В азербайджанских СМИ появилась информацию о том, что в Тегеране министр дорог и коммуникаций Ирана и министр транспорта и связи подписали окончательное соглашение о строительстве железной дороги Иран-Армения.
У руководителя информационного управления министерства транспорта и связи РА Сусанны Тоноян мы выяснили, что по поводу строительства ж/д Иран-Армения подписан всего лишь меморандум.
-Он был предварительно подписан в Ереване, когда министр телекоммуникаций Ирана с визитом прибыл в Армению. Этот  меморандум был подписан во время встречи министров Армении и Ирана.