Խաչիկ Հարությունյան. «Սևանի մասին օրենքի փոփոխությանը դեմ ենք հանդես գալու»
-Եթե հետագայում կլինեն գործառույթներ, որոնք իրենց մեջ պարունակելու են  ռիսկեր, որոնք վնասելու են Սևանին, ապա մենք միանշանակ դեմ ենք դրան։ Սևանի մասին օրենքի 10-րդ հոդվածը միանշանակորեն արգելում է Սևանի անմիջական գոտում նման կառույցների հիմնադրումը,- «Դե Ֆակտո» ակումբում «GeoProMining» ընկերության կողմից Սևանի ավազանում ոսկու վերամշակման ձեռնարկության (Սոտքի հանքավայրի) կառուցման նախագծի վերաբերյալ ասել է ԱԺ գյուղատնտեսական և բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խաչիկ Հարությունյանը։
Ինչ վերաբերվում է Սևանի մասին օրենքի փոփոխությանն, ապա, ըստ բանախոսի «օրենքի փոփոխման մասին խոսակցություններ չկան»։
-Այդ օրենքը առաջին հերթին պետք է գա մեր հանձնաժողով, և ես ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ պաշտոնական շրջանակներում նման խոսակցություններ չկան,- ասել է Խաչիկ Հարությունյանը, հավելելով, որ «սա շատ լուրջ հարց է, քանի որ Հայաստանի գոյությունը պայմանավորված է Սևանով և մենք օրենքի փոփոխությանը դեմ ենք հանդես գալու»։

Хачик Арутюнян: «Мы выступим против изменения закона «о Севане»
-Если в будущем сложатся обстоятельства, которые будут содержать в себе риски, и нести  вред Севану, то мы однозначно против них. 10-я статья закона «о Севане» однозначно запрещает строительство подобных сооружений в непосредственной близости к озеру, - сказал по поводу проекта компании «GeoProMining» по строительству новой обогатительной фабрики в районе севанского бассейна (карьер Сотк) председатель постоянной комиссии НС по вопросам сельского хозяйства и природоохраны  Хачик Арутюнян.
Что касается изменения закона «о Севане», то, согласно Х. Арутюняну, «разговоров об изменении закона нет».
-Этот закон, в первую очередь, должен прийти в нашу комиссию, и я с полной ответственностью заявляю, что в официальных кругах подобных разговоров нет, - сказал Х.Арутюнян, добавив, что «это очень серьезный вопрос, так как существование Армении зависит от Севана, и мы выступим против изменения закона».