Սյունիքում հիմնանորոգված ճանապարհը քանդվել է կես տարի անց (տեսանյութ)
Տաթև-Աղվանի ճանապարհը անցած տարի վերակառուցումից հետո քանդվել է, ասֆալտը չի դիմացել անգամ մեկ տարի: Yerevan.Today-ի սյունեցի ընթերցողները ուղարկել են կադրեր, որում երևում է ցեխը, քանդած մեծ ջրափոսերը ու ոլորաններին մաշված ասֆալտներ: Հիշեցնենք, սա նիկոլ Փաշինյանի «ռազմավարական գյուտն էր»՝ պատերազմից հետո բանավոր Ալիևին խոստանալ Սյունիքից բարձունքներ, բնակավայրեր ու միջպետական ճանապարհ՝ փոխարենը հային հատուցել Տաթև-Աղվանի-Կապան այլընտրանքային ճանապարհով, որն իրականում ֆեյք PR էր նոր կորուստներից շեղելու սյունեցու ուշադրությունը:
2020 թվակաին Սյունիքում թշնամու զորքի ներխուժումից հետո, երբ Փաշինյանը հրապարակայնորեն հայտարարեց, որ հրաժարվում է այդ տարածքները ետ վերցնել թշնամուց, Ադրբեջանը զորքով մտավ ու առանց կրակոցի զավթեց Գորիս Կապան, իսկ հետո Կապան Մեղրի միջպետական ճանապարհային երկու մեծ հատվածներ, ապօրինի մաքսակետերի տեղադրումից հետո Հայաստանի իշխանությունները հայտարարեցին, որ արագ կբարեկարգեն այլընտրանքային գրունտային Տաթև-Աղվանի-Կապան ռազմավարական ճանապարհը։
Ընդգծենք, Տաթև-Աղվանի 43 կմ հատվածի հիմնանորոգման համար բյուջեից քամվել է շուրջ 5 ու կես միլիարդ դրամ, ընդ որում՝ առանց կառուցապատողին մրցույթով ընտրելու, հավելյալ երկուս ու կես միլիոն դոլար էլ Տաթևից Սատանի կամուրջ տանող ճանապարհահատվածի համար է դուրս գրվել: Կառուցապատման ողջ ընթացքում Հ1-ը մի քանի ռեպորտաժ էր ներկայացնում «աննախադեպ» ճանապարհաշինությունից։ Այս կասկածելի տենդերի իրականացնողը «Էյ Էյ Բի քոսթրաքշն» ընկերությունն է, որի հիմնադրին ու ծավալած գործունեությանը կանդրադառնանք հաջորդիվ: Այս ընկերության գործարքը պետության հետ այսօր ուսունասիրվում է Գլխավոր դատախազության կողմից, անձամբ Արթուր Դավթյանն է անհանգստություն հայտնել Սյունիքում՝ այցի ժամանակ, ու ցուցում է տվել զբաղվել դրանով:

Отремонтированная дорога в Сюнике обрушилась спустя полгода (видео)
Дорога Татев-Агвани обрушилась после реконструкции в прошлом году, и асфальт не продержался и года. Читатели «Yerevan.Today» из Сюника прислали кадры дороги, на которых видны грязь, огромные ямы и изношенный асфальт на разрушенных участках дороги. Об этом сообщает корреспондент издания Сюзи Бадоян.
«Напомним, что это было «стратегическое изобретение» Никола Пашиняна: после войны на словах договориться с Алиевым по сдаче высот, населенных пунктов и межгосударственной дороги в Сюнике, вместо этого компенсировать армянской стороне альтернативной дорогой Татев-Агвани-Капан, что на самом деле было фейковым пиаром для отвлечения внимания жителей Сюника от новых потерь.
После вторжения вражеских войск в Сюник в 2020 году, когда Пашинян публично заявил, что отказывается воевать ради этих территорий с врагом, ВС Азербайджана оккупировали без единого выстрела участки межгосударственной дороги Горис-Капан, а затем Капан-Мегри, установили два таможенных КПП, действующая власть заявила, что быстрыми темпами восстановит альтернативную стратегическую дорогу Татев-Агвани-Капан.
Отметим, что на реконструкцию 43-километрового участка Татева из бюджета было выжато около 5-ти с половиной миллиардов драмов, кроме того, еще два с половиной миллиона долларов было списано для строительства дороги, ведущей из Татева по направлению к Чертову мосту. На протяжении всего строительства участка H1 было представлено несколько отчетов о «беспрецедентном» дорожном строительстве. Этот сомнительный тендер проводила компания AAB Construction, к учредителю и деятельности которой мы еще вернемся. Сделка этой компании с государством сегодня изучается Генпрокуратурой, Артур Давтян лично выразил озабоченность во время своего визита в Сюник и поручил разобраться с ней», – написала Бадоян.