2023-ին զգալիորեն կաճեն ԱԺ աշխատակազմերի եւ Հայաստանի նախագահի կարիքների համար ծախսերը
Նախատեսվում է 2023 թվականին Հայաստանի նախագահի աշխատակազմին հատկացնել շուրջ 1,686 միլիարդ դրամ։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թվականի պետ​​բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
2022 թվականին նախարարությունը ստացել է զգալիորեն պակաս միջոցներ (65 միլիոն դրամով), այսինքն՝ 1,621 միլիարդ դրամ։
«2021 թվականին նախագահական վարչակազմն էլ ավելի քիչ է ստացել»,-նշեց Խաչատրյանը։
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանին, ապա 2023 թվականին պետբյուջեից կհատկացվի 6,9 միլիարդ դրամ։
«2022 թվականին Ազգային ժողովին տրամադրվել է 6,218 միլիարդ դրամ, իսկ 2021 թվականին՝ 5,4 միլիարդ դրամ։ Այսինքն՝ խորհրդարանի կարիքների համար ծախսերը տարեցտարի միայն ավելանում են»,-ասաց նախարարը։

Расходы на нужды аппаратов НС и президента Армении в 2023 году существенно возрастут
Аппарату президента Армении в 2023 году планируется выделить порядка 1,686 млрд. драмов. Об этом в Национальном Собрании на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения проекта государственного бюджета на 2023 год заявил 2 ноября министр финансов республики Тигран Хачатрян.
В 2022 году данное ведомство получило существенно меньше средств (на 65 млн. драмов), а именно 1,621 млрд. драмов.
«В 2021 году президентская администрация получила еще меньше», – отметил Хачатрян.
Что же касается парламента, то в 2023 году из госбюджета будет выделено 6,9 млрд. драмов.
«В 2022 году Национальному собранию было предоставлено 6,218 млрд., а в 2021 году – 5,4 млрд. драмов. То есть, расходы на нужды и содержание парламента с каждым годом лишь увеличиваются», – сообщил министр.