Վահագն Խաչատրյան. «Հայ–թուրքական հարաբերությունների մեջ պատահական բաներ չեն լինում»
Այլընտրանք հասարակական քաղաքական նախաձեռնություն անդամ, Երևանի նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարությունների համատեղ հայտարարությունը պատահական չէ, որ ապրիլի 24-ի նախօրեին է եղել։
-Հայ-թուրքական հարաբերությունների մեջ պատահական բաներ չեն լինում։ Երևի այս հայտարարությունը ուղղված է նրան, որ Օբաման չասի ցեղասպանություն բառը,-ասել է նա և հավելել, որ  եթե Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կնքված համաձայնագիրը  կասկածի տակ է դնում ցեղասպանության հարցը, ապա իրենց  համար դա անընդունելի է։
-Դա մեր անհանգստությունն է։ Ոնց որ թե նախնական հայտարարության մեջ պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծման մասին այդ կետը կա, որը անընդունել է բոլորիս համար,-ասել է Վահագն Խաչատրյանը։

Ваагн Хачатрян: В армяно- турецких отношениях случайностей не бывает
Член общественно - политической инициативы «Альтернатива», экс-мэр Еревана Ваагн Хачатрян считает, что совместное заявление МИД Армении и Турции не случайно - оно было сделано накануне 24 апреля.
-В армяно - турецких отношениях случайностей не бывает. Сделано это заявление, скорее всего, для того, чтобы Обама не произнес слово «Геноцид», - сказал Хачатрян и добавил, что если заключенное между Арменией и Турцией соглашение подвергает сомнению Геноцид, то для них оно неприемлемо.
-Это нас беспокоит. Вроде бы  в предварительном заявлении есть пункт о создании комиссии историков, что неприемлемо для всех для нас, - заявил Ваагн Хачатрян.