Ռուս փորձագետը Բաքվում Լավրովի հայտարարությունը սենսացիոն է անվանել
Լավրովի՝ Բաքու այցի մասին հայտարարվել է դեռեւս փետրվարի 17-ին։ Այդ մասին հայտնել Է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ Օրակարգում երկու երկրների միջեւ երկկողմ համագործակցությունը եղել է վերջին տեղում։ Խոսվել է տարածաշրջանային խնդիրների, հայ-ադրբեջանական հարցերի մասին եւ այլն։ Թվում էր, թե ամեն ինչ կարող է զարգանալ ավանդական, սովորական ձեւով, բայց բառացիորեն մեկնելուց առաջ Լավրովը հանդես եկավ հայտարարությամբ եւ այցին ցուցադրական բնույթ հաղորդեց։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ռուս քաղաքագետ, Մերձավոր Արեւելքի եւ Կովկասի երկրների հարցերով փորձագետ Ստանիսլավ Տարասովը։
Նա դա խորհրդանշական անվանեց։
«10 օրում տեղի են ունեցել որոշակի իրադարձություններ, որոնց մասին մենք դեռ չգիտենք»,-ասաց քաղաքագետը:
Ռազմավարական որոշում է կայացվել, եւ դա, նրա գնահատմամբ, ակնհայտ դարձավ Լավրովի եւ Ալիեւի հանդիպումից հետո, երբ վերջինս ասաց, որ 2023 թվականին ինքը հույս ունի խաղաղության պայմանագիր ստորագրել։
«Իսկ Լավրովը սենսացիոն կերպով հայտարարեց, որ մենք դեմ չենք այլ երկրների միջնորդությանը։ Միեւնույն ժամանակ, ճեպազրույցի ժամանակ նա կտրուկ դեմ արտահայտվեց ԵՄ առաքելությանը։ Բայց չէ՞ որ Մոսկվան դեմ հանդես չեկավ Բրյուսելում Ալիեւի եւ Փաշինյանի հնարավոր հանդիպմանը, որի մասին հայտարարվել էր։ Մոսկվան հայտարարել է հանդիպման հարթակ տրամադրելու պատրաստակամության մասին, սակայն չի պնդում եւ չի ցանկանում վնասել։ Բաքու-Մոսկվա հարաբերությունները երբեք չեն դիտարկվի Երեւանի հետ եռանկյունում»,-ընդգծեց Տարասովը:
Նա պարզաբանեց, որ Ռուսաստանը սկսում է ինքնուրույն կառուցել ուղղաձիգը, ի հայտ են գալիս անձնական շահեր՝ ելնելով դեպի Իրան ելքով «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի շրջանակում աշխարհաքաղաքականությունից։
«Ռուսաստանն ասում է, որ իրեն չի հետաքրքրում, թե ուր է գնում Հայաստանը, դա իր սեփական ընտրությունն է։ Եթե Փաշինյանին հաջողվի պայմանավորվել Ալիեւի հետ Արեւմուտքում, ապա Մոսկվան չի առարկի։ Կարեւորն այն է, որ դա տեղի ունենա անվտանգության պահպանման պայմաններում եւ չվերաճի զինված հակամարտության»,-հավելեց փորձագետը։
Նա դա անվանեց Մոսկվայի միանգամայն նոր աշխարհաքաղաքական դիսպոզիցիա, որը սկսում է Իրանով հարավ անցնել՝ շրջանցելով Հայաստանը։
Տարասովը վստահություն հայտնեց, որ Ալիեւը հաղթել է Փաշինյանին, բացահայտել նրա խաղաթղթերը՝ հայտարարելով, որ վերջինս աշխատում է Արեւմուտքի հետ, եւ Արեւմուտքում հանդիպումներ անցկացնելու բոլոր նախաձեռնությունները եղել են Փաշինյանինը։
Քաղաքագետը կարծում է, որ իրավիճակը տարածաշրջանում որակապես կփոխվի, քանի որ Մոսկվան սկսում է տարանջատվել կարգավորման գործընթացից՝ տալով Հայաստանին գործողությունների ազատություն:
«Դժվար է ասել, թե ինչպես կվարվի Ադրբեջանը, քանի որ Ալիեւն առանձնապես լավատես չէ, Լավրովի հետ զրույցում նա հայտարարել է 2023 թվականին խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հավանականության մասին։ Այսինքն՝ Ալիեւը հնարավոր է համարում խնդիրների առաջացումը։ Խոսքը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակին, այդ թեմատիկայի տարանջատմանը խաղաղության պայմանագրից եւ այլն»,-եզրափակեց նա։

Российский эксперт назвал заявление Лаврова в Баку сенсационным
Анонсирование визита Лаврова в Баку состоялось еще 17 февраля. О нем сообщила официальный представитель МИД России Захарова. В повестке дня двухстороннее сотрудничество между странами было на последнем месте: говорилось о региональных проблемах, об армяно-азербайджанских вопросах и прочее. Казалось, что все может развиваться в традиционном, обычном ключе, но буквально накануне отъезда российский министр выступил с заявлением и придал визиту демонстрационный характер в канун годовщины подписания декларации между Баку и Москвой. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» 1 марта заявил российский политолог, эксперт по проблемам стран Ближнего Востока и Кавказа Станислав Тарасов.
Он навал это знаковым явлением.
«За 10 дней произошли определенные события, о которых мы пока не знаем», – отметил политолог.
Было принято стратегическое решение, и это, по его оценке, стало очевидным после встречи Лаврова с Алиевым, на которой последний сказал, что в 2023 году он только рассчитывает на подписание мирного договора.
«А Лавров сенсационно заявил, что мы не выступаем против посредничества других стран. Вместе с тем на брифинге он выступил резко против миссии ЕС. Но ведь Москва не выступила против возможной встречи Алиева и Пашиняна в Брюсселе, о которой было анонсировано. Москва заявила о готовности предоставить площадку для встречи, но не настаивает и не хочет навредить. Все эти заявления сводились к простой формуле: отношения Баку-Москва никогда не будут рассматриваться в треугольнике по горизонтали с Ереваном», – подчеркнул Тарасов.
Он пояснил, что Россия начинает выстраивать самостоятельную вертикаль, появились персональные интересы исходя из геополитики в рамках коридора «Север-Юг» с выходом на Иран.
«Россия говорит, что ее не интересует, куда переходит Армения, это ее собственный выбор. Если Пашиняну удастся договориться с Алиевым на Западе, то Москва возражать не будет. Главное, чтобы это происходило в условиях соблюдения безопасности и не перерастало в вооруженный конфликт», – добавил эксперт.
Он назвал это совершенно новой геополитической диспозицией Москвы, которая начинает прорываться на юг через Иран, минуя Армению.
Тарасов выразил уверенность, что Алиев переиграл Пашиняна, раскрыл карты армянского премьера, заявив, что последний работает с Западом, и все инициативы по проведению встреч на Западе исходили от Пашиняна.
Политолог полагает, что ситуация в регионе будет качественно меняться, так как Москва начинает дистанцироваться от процесса урегулирования, предоставляя свободу действий Армении.
«Сложно сказать, как поведет себя Азербайджан, потому что у Алиева особого оптимизма нет, в беседе с Лавровым он заявил лишь о вероятности подписания мирного договора в 2023 году. То есть Алиев допускает возникновение проблем. Речь идет о статусе Нагорного Карабаха, отделение этой тематики от мирного договора и так далее», – заключил он.