Հարկատուները կվճարեն ծառայողական մեքենաների՝ «կարմիր գծերի» կայանման տարեկան՝ 160.000 դրամները
Այս տարվա փետրվարի 20-ի դրությամբ Երևանի ավտոկայանատեղիների «Ա» և «Բ» գոտիներում կայանման համար վճարվել է ընդհանուր 677,6 մլն դրամ գումար, որը կրկնակի ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է՝ ուսումնասիրելով գրավոր հարցմանն ի պատասխան Երևանի քաղաքապետարանից ստացված տվյալները:
Մասնավորապես՝ փետրվարի 20-ի դրությամբ ավտոկայանատեղի «Ա» գոտում կայանելու համար տարեկան դրույքաչափին համապատասխան (160.000 ՀՀ դրամ) կատարվել է 3652 վճարում: Այսինքն միայն «Ա» գոտու կայանման համար քաղաքապետարանը ստացել է 584.320.000 դրամ գումար: Իսկ «Բ» գոտում կայանելու համար (24.000 ՀՀ դրամ)՝ իրականցվել է 3887 վճարում, այսինքն 93.288.000 դրամ: Համեմատության համար նշենք, որ 2023թ. փետրվարի դրությամբ՝ ավտոկայանատեղի կայանման համար 12 000 դրամ տարեկան գումարը վճարվել է շուրջ 30.000 մեքենայի համար, ինչը կազմում է 360 մլն դրամ:
NEWS.am-ի տեղեկություններով՝ տարեկան վճարում կատարած մեքենաների մեջ զգալի թիվ են կազմում նաև ծառայողական ավտոմեքենաները, որոնց տարեկան վճարը փոխանցվում է պետբյուջեից՝ ՀՀ հարկատուների հաշվին: Կարմիր գծերի տարեկան վճարներն իրականացրած ծառայողկան մեքենաների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներ ստանալու ակնկալիքով դիմել էինք քաղաքապետարանին, սակայն այնտեղից մեզ պատասխանել են, որ ծառայողական մեքենաների մասով առանձնացված հաշվառում չեն իրականացվում, ուստի այդ մասով առանձին տվյալներ հնարավոր չէ տրամադրել:
Հիշեցնենք՝ Երևանի ավագանու որոշմամբ՝ 2024 թվականի հունվարի 1-ից կարմիր գծերում կայանման արժեքները շեշտակի թանկացել են, մասնավորապես՝ «Ա» գոտում (Կենտրոն) կայանելու տարեկան արժեքը սահմանվել է 160 հազար դրամ, իսկ «Բ» գոտում (Արաբկիր) կայանելու տարեկան վճարը կազմում է 24 հազար դրամ։ Այս փոփոխությամբ քաղաքային իշխանությունները նպատակ ունեին սահմանափակել տարեկան կայանելու հնարավորությունը՝ հիմնական շեշտը դնելով ժամով և օրով կայանելու վրա, այդպիսով նպաստելով քաղաքի բեռնաթափմանը, մինչդեռ վարորդները կփաստեն, որ օրվա ցանկացած ժամի Կենտրոնում ազատ «կարմիր գիծ» գտնելը, գրեթե անհնար է: Այսպիսով մնում է արձանագրել, որ կայանատեղիների դրույքաչափերի փոփոխությունը քաղաքային բյուջեն լցնելու հերթական հաջողված փորձն էր, որն իրականացվում է ոչ միայն վարորդներին գրպանելու, այլև մեր՝ հարկատուների հաշվին:

За парковку служебных автомобилей на «красных линиях» в Ереване будут платить налогоплательщики
По состоянию на 20 февраля текущего года, за парковку на «красных линиях» в зонах «А» и «Б» Еревана выплачена общая сумма в 677,6 млн. драмов, что вдвое превышает показатель предыдущего года. Об этом свидетельствуют данные, предоставленные мэрией Еревана на письменный запрос «News.am».
В частности, по состоянию на 20 февраля, за парковку в зоне «А» осуществлено 3652 выплаты в соответствии с годовым тарифом (160 000 драмов). То есть за парковку в зоне «А» муниципалитет получил 584 320 000 драмов. А в зоне «Б» (24 000 драмов) осуществлено 3887 выплат, мэрия получила 93 288 000 драмов. Для сравнения отметим, что по положению на февраль 2023 г. годовая сумма в 12 000 драмов была выплачена за примерно 30 000 автомобилей, что составляет 360 млн. драмов.
По сведениям «News.am», среди автомобилей, выплативших ежегодные выплаты, значительное число составляют служебные автомобили, ежегодная выплата которых производится из государственного бюджета – за счет налогоплательщиков РА. Мы обратились в мэрию в надежде получить статистические данные о служебных машинах, по части которых осуществлены годовые выплаты за «красные линии». Однако, нам ответили, что отдельного учета по части служебных транспортных средств нет, поэтому предоставить отдельные данные невозможно.
Напомним, что решением Совета старейшин Еревана с 1 января 2024 года цены за автопарковки на «красных линиях» резко возросли: установлен тариф парковки в зоне «А» в размере 160 000 драмов в год, а в зоне «Б» – 24 000 драмов. Данным изменением городские власти хотели ограничить возможность ежегодной парковки, сосредоточив внимание на почасовой и дневной парковке, тем самым пытаясь разгрузить город, в то время как водители утверждают, что практически в любое время суток невозможно найти бесплатную «красную линию» в центре города. Таким образом, остается констатировать, что изменение тарифов на парковку стало очередной удачной попыткой пополнения городского бюджета, которая осуществляется не только за счет водителей, но и за счет нас – налогоплательщиков.