Մսի շուկայում ձիու և սատկած կենդանու միս են վաճառել
Հրավիրված ասուլիսին Գյուղատնտեսության նախարարության սննդի անվտանգության ծառայության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Բաբկեն Պիպոյանը խոսել է նախատոնական օրերին վաճառվող սննդում հայտնաբերված խախտումների մասին, ինչպես նաև ներկայացրել մսի շուկայում առկա վիճակը։
–Ստուգումները սկսվել էին կաթնամթերքի շուկայում դեռ երկու ամիս առաջ։ Ուսումնասիրությունները վերջնական փուլում են։ Մոտ օրերս կամփոփենք։ Ինչ վերաբերվում է մսի շուկային, ապա ստուգման ժամանակ բավական տարաբնույթ խախտումներ արձանագրեցինք։ Ցավոք սրտի, արձանագրեցինք ձիու, մեկ դեպք էլ՝ սատկած կենդանու մսի վաճառք։ Ընդանուր տուգանքի չափը կազմել է մոտ երկու մլն դրամ,– ասել է Պիպոյանը՝ ընդծելով, որ շատ են խախտումները ոչ համապատասխան պայմաններում միսը պահելու և վաճառելու հետ կապված։
Փորձագետը պարզաբանել է, որ ձիու միսը վտանգավոր չէ, ուղղակի պետք է նշել, որ վաճառվածը ձիու միս է, ոչ թե տավարի, ինչպես եղել էր արձանագրված դեպքում։ Պիպոյանն ընդգծել է, որ հաճախ սառեցված միսը փորձում են վաճառել թարմի փոխարեն։ Անգամ խախտումները պայմանավորված են լինում համապատասխան պահանջարկով։ Օրինակ՝ վաճառողը միսը դուրս է հանում սառնարանից, քանի որ վաճառողը միշտ փորձում է ձեռքով շոշափել, տեսնել՝ թարմ է միսը թե ոչ։ Այդ պատճառով էլ վաճառողները ստիպված դուրս են հանում միսը ու խախտում մսի պահպանման պայմանները։
Հարցին՝ արդյոք կոկոսի յուղը վտանգավոր է, թե ոչ Պիպոյանը պատասխանել է, որ կլինեն խոշոր ակադեմիկոսներ, ովքեր կասեն, որ վտանգավոր է, կգտնվեն նաև լուրջ մասնագետներ, ովքեր կասեն, որ վտանգավոր չէ։
Միանշնական կարծիք այստեղ չի կարող լինել։ Կոնկրետ ինձ համար զարմանալի է, որ այդպես խիստ ու որոշիչ են ասել...,– հավելել է Պիպոյանը։
Անդրադառնալով օղու շուկային՝ Պիպոյանը ասել է, որ այս պահի դրությամբ այն չի ստուգվել։ Վերջին 6-7 ամսվա ընթացքում, անվտանգության տեսանկյունից, ահազանգեր չեն եղել։ Հիմնական խնդիրը նրանում է, որ ՀՀ–ում կան օղիներ, որոնք իրար շատ նման են, բայց տարբեր գներ ունեն։
Ինչ վերաբերվում է մարզերում տիրող իրավիճակին, ապա Պիպոյանը ասել է, որ վիճակը լավ չէ, բայց այնքան վատ չէ, ինչքան ժամանակին։

Зафиксированы случаи торговли лошадиным мясом и тушей погибшего животного
Во время пресс-конференции начальник отдела по связям с общественностью Службы безопасноти продуктов питания Министества сельского хозяйства Бабкен Пипоян говорил о выявленных в предпраздничные дни нарушениях при реализации продуктов питания, а также представил положение на рынке мяса.
«Проверки начались еще два месяца назад на рынке молочной продукции. Исследования находятся на завершающей стадии. Мы их представим в ближайшие дни. Что касается рынка мясной продукции, то во время проверок были выявлены самые различные нарушения. К сожалению, нами был выявлен один случай торговли лошадиным мясом, а также случай торговли тушей погибшего животного. Общая сумма штрафа составила 2 млн. драмов», - сказал Пипоян, подчеркнув, что есть много нарушений, связанных с хранением и реализацией мясной продукции в неположенных местах.
Эксперт прояснил, что лошадиное мясо не опасно для здоровья, просто необходимо отмечать, что продается лошадиное, а не говяжье мясо, как это было в данном зафиксированном случае. Пипоян подчеркнул, что часто замороженное мясо пытаются продать под видом свежего. Даже нарушения бывают обусловлены соответствующим спросом. Например, продавцы вынимают мясо из холодильника, так как покупатель всегда пробует мясо на ощупь, чтобы увидеть, свежее оно или нет. По этой причине продавцы бывают вынуждены вынимать мясо и нарушают этим условия хранения.
На вопрос о том, действительно ли кокосовое масло является вредным для здоровья, Пипоян ответил, что есть крупные академики, которые утверждают, что оно опасно, но есть также и серьезные специалисты, которые утвреждают о его безопасности.
«Однозначного мнения здесь быть не может. Конкретно для меня удивительно, что так жестко и определенно было заявлено...», - добавил Пипоян.
Касаясь сферы рынка водочных изделий, Пипоян отметил, что на данный момент он не проверен. За последние 6-7 месяцев тревожных сигналов от инспекторов по безопасности не было. Основная проблема в том, что в РА есть водки, которые очень похожи друг на друга, но они продаются по различной цене.
Что касается положения в марзах, то Папоян сказал, что ситуация плохая, но не до такой степени, как раньше.