Հայաստանում ներդրումները արագորեն նվազում են
«Հայաստանի տնտեսության հետընտրական զարգացումներ. մարտահրավերներ, կանխատեսումներ» թեմայով այսօրվա քննարկմանը Հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը հայտնել է, որ Հայաստանում ներդրումները ոչ միայն չեն ավելանում, այլև արագորեն նվազում են։ «2012թ. Հայաստանում ներդրումները նվազել են, ներկայումս ՀՆԱ-ում նրա մասնաբաժինը կազմում է ընդամենը 3%, ինչը բավականին ցածր ցուցանիշ է: Մինչդեռ եվրոպական երկրներում ներդրումները ՀՆԱ-ում կազմում են 30-35%: Կարծում եմ, որ գործող իշխանության վարած տնտեսական քաղաքականության արդյունքում է նաև, որ ներդրումները պակասում են,–ասել է Վ. Սաֆարյանը:
Ըստ բանախոսի՝ Հայաստանում այսօր մեծ տոկոս են կազմում առևտուրն ու ծառայությունները, ինչը մեր տիխպի երկրի համար նորմալ չէ։

Объемы инвестиций в Армению быстро сокращаются
Объемы инвестиций в Армению быстро сокращаются. Об этом во время обсуждения на тему «Поствыборные развития экономики Армении: вызовы и прогнозы» заявил председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян.
«В 2012 году инвестиции в Армению сократились. На данный момент их доля в ВВП составляет всего лишь 3%, что является достаточно низким показателем. К примеру, в европейских странах они составляют  30-35% от ВВП. Считаю, что инвестиции сокращаются, в частности, в результате проводимой действующими властями экономической политики», - отметил он.
По словам Сафаряна, большую долю в нашей экономике занимают сферы торговли и услуг, что не является нормальным для страны нашего типа.